Whatsapp Msgstore.Db.Crypt12 Dosyası Nasıl Açılır?

Whatsapp kullanıcılarının, msgstore.db.crypt12 dosyasının elinde bulunduğu fakat tam olarak ne işe yaradığını veya nasıl açıldığını tam olarak kestirememekte.

Whatsapp Msgstore.Db.Crypt12 Dosyası Nasıl Açılır?
Whatsapp Msgstore.Db.Crypt12 Dosyası Nasıl Açılır?

Dünya genelinde herkes tarafından kullanılan Whatsapp uygulaması, kullanıcıların içeriklerini şifreleyerek veritabanına kaydetmekte. Bu veritabanına kaydedilen dosyalar ise msgstore.db.crypt12 olarak adlandırılmaktadır. Msgstore.db.crypt12 dosyası elinde olan whatsapp kullanıcıların tam olarak bu dosyayı nasıl açıp okuyacağını bilmemekte.

Bu makalede sizlere msgstore.db.crypt12 hakkında bilgi almak isteyenler ve nasıl kullanılacağına dair bir bilgisi olmayanlar için bilgi vereceğim.

Whatsapp Msgstore.Db.Crypt12 Dosyası Nedir?

Whatsapp'ın kaydetmiş olduğu mesajların veritabanı isimlendirmesi olarak gözükmektedir. Whatsapp bu dosyaları veritabanına kaydederek kullanıcılarına sunmakta. Fakat bu dosyalar bir Whatsapp yardımıyla şifreleme türünden geçmekte. Bu dosyayı indirip içeriklerini öğrenmemiz için içerisinde ki şifreleme fonksiyonlarını aşmamız gerekmektedir. Whatsapp msgstore.db.crypt12 yedeklenen dosyaları açıp okumak isteyen kullanıcılarımız için aşağıda msgstore.db.crypt12 dosyasını nasıl açıp okuyacağımıza dair bilgiler verdik.

Whatsapp Msgstore.Db.Crypt12 Dosyasını Nasıl Okurum?

Whatsapp kullanıcılarının elinde bulunduğu msgstore.db.crypt12 dosyasını 2014 yılında Andreas Mausch tarafından yazılan WhatsApp Viewer uygulaması sayesinde böyle bir dosyayı okutabiliriz. Bunun için;

  • WhatsApp Viewer uygulamasını açın.
  • Sol üstte bulunan File menüsüne tıklayın.
  • Açılan menüde Open sekmesine tıklayın.

  • Ardından karşılaşılan ekranda File yazan yerde msgstore.db.crypt12 dosya yolumuzu seçelim.
  • Account Name yazan yer; hesap adı, telefonunuzdaki birincil e-posta adresi, google posta hesabıdır. Şüpheniz varsa, cep telefonunuzdaki Ayarlar->Hesaplar'a gidin ve hepsini deneyin. Hesap adını boş bırakmanın da bazen işe yaradığı bilinmektedir.
  • Ardından Tamam butonuna basarak mesajlarımızı okutabiliriz.

WhatsApp Viewer programına sahip olmayan kullanıcılar için indirme linkini aşağıya bırakıyorum.

WhatsApp Viewer İndir