Windows Uzak Masaüstü Erişim Hatası

Windows kullanıcılarının uzak masaüstü bağlantısı yaparken karşılaştığı "Bu bilgisayar için Uzak Masaüstü istemci erişim lisansı olmadığından uzak oturumun bağlantısı kesildi. Lütfen sunucu yöneticisine başvurun" hatayı sizler için çözüm yolundan bahsettik.

Windows Uzak Masaüstü Erişim Hatası
Windows Uzak Masaüstü Erişim Hatası

Uzak masaüstü bağlantısı birçok nedenden dolayı bir bilgisayar kullanıcısına lazım olabilir. Uzaktaki bir sunucuyu kontrol etmek, bir diğer bilgisayar üzerinden istediğiniz işlemleri halletmek gibi daha binlerce örneği bu neden listesinin içerisine ekleyebiliriz. Fakat Windows kullanıcılarının karşılaştığı "Bu bilgisayar için Uzak Masaüstü istemci erişim lisansı olmadığından uzak oturumun bağlantısı kesildi. Lütfen sunucu yöneticisine başvurun" hatadan dolayı uzaktaki bir sunucuyu kontrol edememekte.

Uzak Masaüstü Erişim Hatası Neden Alıyorum?

Hatayı almamızın sebebi Microsoft'un kayıt defterinde tuttuğu lisans defterini tam olarak okuyamamasından kaynaklı bir durum olarak gözükmekte. Okuyamamasının sebebi ise bilgisayar kullanıcısını yönetici bir biçimde okuyamamasından dolayıdır.

Uzak Masaüstü Erişim Hatasını Nasıl Çözerim?

Öncelikle bu hatayı çözmemiz için kayıt defterinde ki anahtarı silmemiz gerekecektir.

Kayıt Defteri Anahtarını Sil

  • Başlat arama çubuğuna regedit yazarak enter tuşuna basıp açalım.
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\MSLicensing klasörüne ulaşarak MSLicensing klasörünü silin.
  • Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatarak uzak masaüstü bağlantısı (RDP) bir kere olmak üzere Yönetici Olarak başlatın.

Tekrar bağlanmayı deneyin

Yukarda ki işlemi gerçekleştirdiniz fakat hata devam ediyorsa tekrar çalıştırmayı deneyin.

Hala çalışmıyor mu?

Tek yapmanız gereken bilgisayarınızı yeniden başlatarak Uzak Masaüstü Bağlantısı simgesine Sağ Tıklayıp “Yönetici Olarak Çalıştır”ı seçmektir.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk eğer sorununuz hala devam ediyorsa açmış olduğumuz HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.