Windows Yazıcıya Bağlanamıyor Hatası Çözümü

Windows kullanıcılarının ağda ki yazıcıya bağlanmak veya yazdırmak istediğinde karşılaştığı "Windows yazıcıya bağlanamıyor 0x0000011b" hatası, windows güvenliği nedeniyle karşılaşılmakta. Eğer sizde böyle bir hatayla karşılaşıyorsanız bu makale sizin için rehber olacaktır.

Windows Yazıcıya Bağlanamıyor Hatası Çözümü
Windows Yazıcıya Bağlanamıyor Hatası Çözümü

Windows kullanıcıların yazıcıya erişmeye kalkışırken karşılarında belirdiği "Windows yazıcıya bağlanamıyor 0x0000011b" hatası, Windows güvenliğinden dolayı kullanıcıların karşısına çıkmakta.

Windows Yazıcıya Bağlanamıyor Hatası Neden Alıyorum?

Yukarıda gösterdiğimiz şekilde böyle bir hatayla karşılaşıyorsanız, windows güvenliğinden etkileniyorsunuz demektir. Genellikle Windows kullanıcıları güncelleştirme yaptıktan sonra böyle bir hatayla karşılaşmaktalar. Bu güncelleme içerisinde KB5005565 sürümü yüklendiyse yani Microsoft Windows (KB5005565) için Güvenlik Güncelleştirmesi bilgisayarınızda kuruluysa böyle bir hatayla karşılaşmanız mümkündür.

Windows Yazıcıya Bağlanamıyor Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bu hatayı düzeltmemiz için öncelikle sizlere 2 öneriden bahsedeceğim. Birinci önerim Windows'un KB5005565 güncelleştirmesi bilgisayarınızda kuruluysa bunu kaldırmamız gerekecektir. İkinci önerimizse kayıt defterinde yazıcı korumasını açarak bu sorundan kurtulmanızı sağlayacağız.

1-) Windows Güncelleştirmesini Kaldır

Bu hatadan kurtulmamız için öncelikle Microsoft Windows (KB5005565) için Güvenlik Güncelleştirmesi'ni kaldırmamız gerekmektedir. Bunun için;

  1. Başlat arama çubuğuna Denetim Masası yazarak açın.
  2. Programlar sekmesinde bulunan Program kaldır seçeneğine tıklayın.
  3. Sol tarafta bulunan Yüklü güncelleştirmeleri görüntüle seçeneğine tıklayın.
  4. Microsoft Windows (KB5005565) için Güvenlik Güncelleştirmesi'nin üzerine sağ tık yaparak kaldır seçeneğine tıklayın ve güncelleştirmeyi kaldırın.

Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Fakat yeniden güncelleme isteği bilgisayarınıza gelecektir. Windows'u güncel tutmamız içinde güncellememiz gerekecek. Yani yine aynı sorunla karşılaşmamız olası. Bunun için kayıt defterinde yazıcı korumasını açarak bu sorundan kurtulabiliriz.

2-) Yazıcı Korumasını Açın

Kayıt defterine yazıcı korumasını aktif hale getirerek bu sorunu tamamen çözebiliriz. Bunun için;

  1. Başlat arama ekranına regedit yazarak açın.
  2. Yukarıda bulunan arama kutucuğuna Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Print yazarak enter tuşuna basın. Eğer yolu bulamazsa manuel olarak bulun.
  3. Sağ tarafta açılan ekrana sağ tık yaparak Yeni>DWORD (32 bit) Değeri seçeneğini seçerek yeni bir kayıt defteri oluşturuyoruz.

  • Yeni oluşturduğumuz kayıt defteri adını RpcAuthnLevelPrivacyEnabled olarak değiştirin ve üzerine çift tıklayın.
  • Açılan ekranda Değer verisini 0 olarak ayarlayın ve tamam butonuna basın.

Ayarları gerçekleştirdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak bu hatadan tamamen kurtulmuş olacaksınız.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk eğer sorununuz devam ediyorsa açmış olduğumuz HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.